Mistrzowskie czytanie Antologii Niepodległości

25 uczestników z 11 szkół w powiecie sępoleńskim stanęło do rywalizacji o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, w ramach V jubileuszowego konkursu zorganizowanego w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku młodsi uczestnicy zaprezentowali teksty o charakterze patriotycznym, starsi wybierali jeden z 44 tekstów Antologii Niepodległości, którą Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok.

Jury w składzie Renata Bukolt, Bożena Krogulec oraz Małgorzata Tafelska oceniając dykcję, interpretację tekstu, płynność i poprawność czytania wyłoniło następujących mistrzów:

  • w kategorii klas I-III SP -  tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Zuzanna Artwikuczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim  - która urzekająco przeczytała „O Lechu i Białym Orle” Mariana Orłonia.
  • w kategorii klas IV-VI SP – tytuł Mistrza Pięknego Czytania wywalczyła Marita Grabiec, uczennica Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Sypniewie, która zachwyciła jury swoją interpretacją „Marcina Kozery” Marii Dąbrowskiej.
  • w kategorii klas VII/Gimnazjum zeszłoroczny tytuł Mistrza Pięknego Czytania obronił uczeń Publicznego Gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim - Szymon Jawdyk, który zaprezentował fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
  • w kategorii szkół średnich Mistrzem Pięknego Czytania została Julia Rogowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim, która występując jako ostatnia prezentując fragment „Potopu” Henryka Sienkiewicza, potwierdziła tylko zasadę, że „ostatni będą pierwszymi”.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Pozostałym uczestnikom wręczono podziękowania za udział. Dziękujemy wszystkim za przepiękne prezentacje, a opiekunom  za ich zaangażowanie i wsparcie swoich podopiecznych. Kolejne zmagania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania za rok! Już dziś serdecznie zapraszamy!