Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W dniu 12 lipca br. z okazji święta Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla oddając hołd mieszkańcom polskiej wsi.

Święto Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zostało ustanowione 29 września 2017 roku, jako święto państwowe.  Poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.