„W starym kinie”

Pierwszy dzień października w CKiS w Sępólnie Krajeńskim rozpoczął się od niezwykłego wydarzenia jakim było oficjalne odsłonięcie wystawy pod nazwą „W starym kinie”, prezentującej kino drugiej połowy XX wieku.

Organizatorzy zadbali o to aby przygotowana ekspozycja jak najwierniej oddawała klimat dawnego kina, a także ukazywała ówczesną technologię wyświetlania filmów. Gościem specjalnym uroczystości był Pan Jerzy Nowakowski, który przez wiele lat pracował jako kinooperator w Więcborku, lecz zdarzało mu się także zastępować kolegów po fachu w sępoleńskim kinie. Jego barwne opowieści na temat poszczególnych eksponatów wystawy, tj. projektor filmowy, przewijarka do szpul filmowych czy szafka filmowa, zabrały zebranych w niezwykły świat, w którym można było poczuć klimat dawnej sali kinowej oraz kabiny projekcyjnej sprzed lat. Warto wspomnieć, iż zebrane eksponaty pochodzą z remontowanego właśnie kina, znajdującego się w budynku CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Wystawę można oglądać niemal bez przerwy, gdyż jest ona zlokalizowana w specjalnym przeszklonym kontenerze, który znajduje się przy budynku CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Dodatkową atrakcją owej ekspozycji jest fakt, iż można ją oglądać również w nocy, gdyż przez cały czas jest ona podświetlona, co dodaje jej oryginalnego klimatu i charakteru.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Patrycja Gajda
Fot. - Jacek Wojtania