W RATUSZU PRAWIE WSZYSTKO ZAŁATWISZ ON-LINE

Minęły dwa tygodnie jak wszystkie urzędy w Polsce zostały zamknięte dla odwiedzin petentów.

Wszystko z powodu ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Również do Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim wchodzić nie wolno. Sprawy można jednak załatwiać on-line lub telefonicznie.

Mimo zamkniętych drzwi Ratusz funkcjonuje normalnie. Wszystkie wydziały pracują. Sprawy załatwiane są telefonicznie lub elektronicznie (poprzez e-mail lub system ePUAP). Tym samym nie ma potrzeby przychodzenia osobiście do urzędu. Wyjątek stanowią sprawy, które faktycznie wymagają wizyty petenta.

„Po uprzednim skontaktowaniu się z merytorycznym pracownikiem, który przeprowadzi stosowny wywiad, zorientuje się czy taka konieczność jest, dany pracownik umawia się z interesantem i wówczas taki interesant może być wpuszczony do urzędu, żeby sprawę załatwić – ale to są wyjątkowe sytuacje” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Dotyczy to przede wszystkim wydania aktu zgonu. Śluby zaplanowane na najbliższe dni są przekładane na inne terminy. Najczęściej wnioskują o to sami przyszli nowożeńcy.

W przypadku pilnej potrzeby otrzymania na przykład niezbędnego zezwolenia, decyzje takie są wydawane, przy czym oryginał dokumentu nie jest przekazywany od razu do ręki petentowi. Zainteresowany otrzymuje skan dokumentu, który jest mu wysłany mailem. Po ustaniu pandemii koronawirusa, w urzędzie będzie można odebrać oryginał osobiście.

„Na szczęście mieszkańcy przyjęli tę sytuację ze zrozumieniem” – dodaje burmistrz. Ratusz apeluje także do mieszkańców, aby bez potrzeby nie wychodzić z domu. Nie wolno także gromadzić się w parkach, na skwerach, placach. Za złamanie takiego zakazu grozi kara do 30 tysięcy złotych.

Nota prawna: Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.