Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

„Odkryjmy razem tajemnice gwiazd” – zajęcia edukacyjne dla dzieci

22 czerwca zaprosiliśmy do Gminnego Centrum Informacji uczniów ze Szkoły nr 1 w Sępólnie Krajeńskim na zajęcia pod nazwą „Odkryjmy razem tajemnice gwiazd”.

 

logo gmina,gci,dorosli dzieciom

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się między innymi, jak wybrać miejsce do obserwacji i w jakie akcesoria się zaopatrzyć. Następnie omówiliśmy sprzęt optyczny przydatny w trakcie obserwacji.

Zbliżają się wakacje, dlatego zasugerowaliśmy, co obserwować w lipcu i sierpniu – najpopularniejsze gwiazdozbiory, między innymi Lutnia, Łabędź, Orzeł, galaktykę Andromedy, Drogę Mleczną i oczywiście Księżyc. Ciekawym obiektem do obserwacji są również planety Układu Słonecznego, ale tego lata zaczynają się pojawiać nad wschodnim horyzontem dopiero po północy i są widoczne do świtu.

Jednak wytrwali obserwatorzy zostaną nagrodzeni możliwością zobaczenia ciekawego układu planet, który zdarza się bardzo rzadko. W końcówce czerwca tuż przed świtem można zobaczyć aż pięć planet ustawionych w jednej linii. Saturn, Jowisz, Mars, Wenus i Merkury – to wszystkie planety Układu Słonecznego widoczne gołym okiem.

5planet

Co obserwować oprócz gwiazd, Księżyca i obiektów głębokiego nieba? Nad naszymi głowami krąży wiele sztucznych satelitów od GPS, Internetowych Starlinków, po satelity szpiegowskie, pozostałości po wystrzelonych rakietach i ogromna stacja kosmiczna. W zidentyfikowaniu tych obiektów pomocna jest darmowa aplikacja na smartfony Heavens Above – wystarczy ją pobrać i skierować nasz smartfon na przelatujący obiekt. Zdarza się, że coś spadnie z nieba J Perseidy – to rój meteorów, który można obserwować na od 17 lipca do 24 sierpnia. Najlepiej widoczny jest on jednak między 11 a 14 sierpnia. Deszcz meteorytów jest przyjemny w oglądaniu – wystarczy położyć się na kocu lub leżaku i czekać.

Do zaplanowania obserwacji polecamy darmowy program komputerowy Stellarium, dostępny również na smartfony. Jest to program do symulacji nieba, dzięki któremu możemy sprawdzić, co będzie widoczne w czasie nadchodzącej nocy. Stellarium opisaliśmy bardziej szczegółowo w relacji z poprzednich zajęć na temat obserwacji gwiazd: www.gcisepolno.pl/witamy-w-kosmosie-podstawy-obserwacji-nocnego-nieba

W trakcie zajęć uczniowie zadawali bardzo dużo ciekawych i ważnych pytań oraz sami wykazali się wiedzą. Znają planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory i różne ciekawostki na ich temat. Wszystkim słuchaczom bardzo dziękujemy za udział w naszych zajęciach i jak zawsze życzymy bezchmurnego nieba. Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Sępólno Krajeńskie.

Prezentacja do pobrania: https://www.canva.com/design/DAFD1wejBKk/LtdOvW38DxE2xumgXwKc5w/view#1

Przydatne linki:

https://www.heavens-above.com/

https://stellarium.org/pl/

 

 

  Kliknij aby odsłuchać 22 czerwca zaprosiliśmy do Gminnego Centrum Informacji uczniów ze Szkoły nr 1 w Sępólnie Krajeńskim na zajęcia pod nazwą „Odkryjmy razem tajemnice gwiazd”.   Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się między innymi, jak wybrać miejsce do obserwacji i w jakie akcesoria się zaopatrzyć. Następnie omówiliśmy sprzęt optyczny przydatny w trakcie obserwacji. Zbliżają się wakacje, dlatego zasugerowaliśmy, co obserwować w lipcu i sierpniu – najpopularniejsze gwiazdozbiory, między innymi Lutnia, Łabędź, Orzeł, galaktykę Andromedy, Drogę Mleczną i oczywiście Księżyc. Ciekawym obiektem do obserwacji są również planety Układu Słonecznego, ale tego lata zaczynają się pojawiać nad wschodnim horyzontem dopiero po północy i są widoczne do świtu. Jednak wytrwali obserwatorzy zostaną nagrodzeni możliwością zobaczenia ciekawego układu planet, który zdarza się bardzo rzadko. W końcówce czerwca tuż przed świtem można zobaczyć aż pięć planet ustawionych w jednej linii. Saturn, Jowisz, Mars, Wenus i Merkury – to wszystkie planety Układu Słonecznego widoczne gołym okiem. Co obserwować oprócz gwiazd, Księżyca i obiektów głębokiego nieba? Nad naszymi głowami krąży wiele sztucznych satelitów od GPS, Internetowych Starlinków, po satelity szpiegowskie, pozostałości po wystrzelonych rakietach i ogromna stacja kosmiczna. W zidentyfikowaniu tych obiektów pomocna jest darmowa aplikacja na smartfony Heavens Above – wystarczy ją pobrać i skierować nasz smartfon na przelatujący obiekt. Zdarza się, że coś spadnie z nieba J Perseidy – to rój meteorów, który można obserwować na od 17 lipca do 24 sierpnia. Najlepiej widoczny jest on jednak między 11 a 14 sierpnia. Deszcz meteorytów jest przyjemny w oglądaniu – wystarczy położyć się na kocu lub leżaku i czekać. Do zaplanowania obserwacji polecamy darmowy program komputerowy Stellarium, dostępny również na smartfony. Jest to program do symulacji nieba, dzięki któremu możemy sprawdzić, co będzie widoczne w czasie nadchodzącej nocy. Stellarium opisaliśmy bardziej szczegółowo w relacji z poprzednich zajęć na temat obserwacji gwiazd: www.gcisepolno.pl/witamy-w-kosmosie-podstawy-obserwacji-nocnego-nieba W trakcie zajęć uczniowie zadawali bardzo dużo ciekawych i ważnych pytań oraz sami wykazali się wiedzą. Znają planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory i różne ciekawostki na ich temat. Wszystkim słuchaczom bardzo dziękujemy za udział w naszych zajęciach i jak zawsze życzymy bezchmurnego nieba. Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Sępólno Krajeńskie. Prezentacja do pobrania: https://www.canva.com/design/DAFD1wejBKk/LtdOvW38DxE2xumgXwKc5w/view#1 Przydatne linki: https://www.heavens-above.com/ https://stellarium.org/pl/     Powered By GSpeech

 

 

 

 

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech